To częste pytanie, od którego zaczynamy poszukiwania. Najważniejsza jednak  jest odpowiedź na inne pytania, które powinny jasno określić czego oczekujemy od ekipy filmowej.

  • Czy szukam ciekawych ujęć wykonywanych przez dwie lub trzy kamery zamiast jednej osoby, która będzie musiała zadbać o wszystkie ujęcia? Często kamerzysta, który jest w pojedynkę nie jest w stanie wykonać wszystkich ujęć, które mogą być ciekawe w czasie dnia ślubu, np. ujęcia szczegółów, detali kościoła, rodziny lub ubierania się Panny i Pana Młodego gdy przygotowują się daleko od siebie. W związku z tym naprawdę warto zdecydować się na ekipę przynajmniej dwuosobową. Nie musi to oznaczać dramatycznego wzrostu ceny, jednak gwarantuje bardziej zróżnicowane ujęcia, w trakcie całego dnia, a w szczególności w trakcie mszy ślubnej (różne ujęcia z przysięgi, balkonu, komunii).

  • Ile trwa montaż filmu ślubnego? na szczęście czasy, gdy klient otrzymywał 4-5 godzinne filmy taśmowo wykonywane w weekendy bez profesjonalnego montażu powoli odchodzą w niepamięć, chociaż zdarzają się jeszcze „promocje” w rodzaju „otrzymasz film weselny na poprawiny„. Tak naprawdę montaż filmu jest kluczem do późniejszej radości z niego i chęci sięgnięcia na półkę wielokrotnie. Może on trwać nawet kilka miesięcy, ale zdecydowanie warto poczekać,

  • Jak długi powinien być film ślubny? Tutaj gusta są bardzo zróżnicowane, ale kilka zasad jest uniwersalnych. Przede wszystkim film powinien zawierać części obowiązkowe i te, które życzy sobie klient (na pewno warto podkreślić na spotkaniu przed realizacją filmu co jest dla nas najważniejsze – np. to, że mszę będzie prowadził znajomy ksiądz, albo że oprawę muzyczną w kościele poprowadzi grupa przyjaciół).Z reguły dobry film ślubny powinien zawierać się w przedziale 30-90 minut w zależności od tego ile czasu filmowcy będą nam towarzyszyć. Zdarza się jednak, że Para oczekuje krótkiego teledysku z całego dnia, który ma zastąpić film całościowy – wtedy najczęściej ma on do 15 minut i jest samą esencją najważniejszych momentów. Wybór długości zawsze powinien być jasno określony przez Parę Młodą, natomiast film z całego dnia ślubnego nie powinien przekroczyć górnej granicy 90 minut, a najczęściej powinien trwać około 60 minut wraz z sesją plenerową).

Wszystkie te pytania powinny pomóc przy określeniu kosztów filmowych. Generalizując – przy legalnie prowadzonej firmie koszt profesjonalnego montażu i wykonaniu ujęć przez dwóch operatorów nigdy nie powinien być niższy niż 2000 zł, a najczęściej waha się między 2500 a 5000 zł. W przypadku dodatkowych plenerów (również zagranicznych) mogą one wzrosnąć w zależności od opcji jaką Młoda Para wybiera. Znane są przypadki, w których firma cennik rozpoczyna od 5000 lub nawet 8000 zł., jednak są to oferty dla węższej grupy odbiorców.